اتاق خواب نورگیر، مزیت یا عیب؟

اتاق خواب نورگیر، مزیت یا عیب؟

خلاصه:
اتاق خواب نورگیر شاید به شدت جذاب و دلپذیر باشد اما باید بدانید نورگیر بودن اتاق خواب با اینکه زیباست و دوستداشتنی اما معایبی نیز دارد و باید باتوجه به معایب و مزایای آن و علم به این شرایط به دنبال اتاق خواب نورگیر باشید.
1401/08/17

پنجره ها نقش مهمی در زندگی ما دارند، همینطور میزان نورگیر پنجره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از ما هنگام انتخاب خانه به اولین نکته ای که توجه می کنیم نورگیر اتاق خواب است. هنگام بازدید از خانه ها و یا ایده پردازی برای ساخت خانه‌ای جدید خیلی‌ها رویای پنجره‌های بزرگ و نورگیری را در سر می‌پرورانند. جالب است بدانید پنجره‌های بزرگ همیشه هم مزیت محسوب نمی‌شوند و در عین حال که مزایای مختلفی دارند معایبی نیز دارند.


نورگیر پنجره
 

اتاق خواب نورگیر شاید به شدت جذاب و دلپذیر باشد اما باید بدانید نورگیر اتاق خواب با اینکه زیباست و دوست‌داشتنی، اما معایبی نیز دارد و باید با توجه به معایب و مزایای آن و علم به این شرایط به دنبال اتاق خواب نورگیر باشید. در این مطلب با مزایای نورگیر سقفی اتاق خواب و انواع نورگیر پنجره آشنا می شویم.

پنجره اتاق خواب یک تکه

 برخی از اتاق خواب‌ها پنجره‌های یک‌تکه بزرگی دارند که بسیار نورگیر و زیبا هستند. در این پنجره، شیشه به صورت یک‌تکه در قاب پنجره قرار دارد و باز و بسته نمی‌شود. از جمله مزایای این نوع از پنجره‌ها نورگیر بودن پنجره  است. یک اتاق خواب نورگیر ساعت‌های زیادی از روز روشن است و نیاز کمتری به نور مصنوعی دارد.
از دیگر مزایای این مدل پنجره بزرگ صرفه‌جویی در انرژی به دلیل عدم وجود خروج انرژی گرمایی است. از طرفی دیگر پنجره بزرگ یک‌تکه برای خانه‌های مدرن مناسب است و ظاهری زیبا ایجاد خواهد کرد و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند.
باید بدانید این نوع از پنجره بزرگ برای مکان‌هایی مناسب هستند که نیاز چندانی به تهویه ندارند. باز نشدن این نوع از پنجره‌ها یکی از معایب آنها به شمار می‌آید که هنگام انتخاب این نوع از پنجره اتاق خواب به این نکته باید به شدت دقت کرد.
باید دقت داشته باشید پنجره بزرگ یک‌تکه در تابستان‌ها باعث می‌شود تا حیط اتاق خواب نورگیر شما گرمای بیشتری داشته باشد و به انرژی بیشتری برای خنک کردن محیط احتیاج است.

پنجره سقفی 

اگر اتاق‌های خانه شما قابلیت داشتن پنجره‌های سقفی را داشته باشند می‌توانید به خودتان وعده دیدن ماه و ستاره‌ها را در شب بدهید. نورگیر سقفی اتاق خواب یکی از مزایای ویژه یک اتاق خواب به حساب می آید.
نورگیر پنجره انواع مختلفی نیز دارد؛ به گونه ای که نصب پنجره‌های سقفی بیشتر در خانه‌های ویلایی و اتاق زیرشیروانی امکان‌پذیر هستند و این امکان را برایتان فراهم می‌کنند تا صرف‌نظر از شمالی یا جنوبی بودن خانه اتاق خواب نورگیر داشته باشید. البته همان‌طور که این پنجره آسمان زیبای شب را به شما نشان می‌دهد نورگیر سقفی اتاق خواب در طول روز نیز باعث می‌شود تا اتاق خواب شما میزبان گرما و نور خورشید باشد.


نورگیر پنجره
 

به طور کلی پنجره بزرگ اتاق خواب نورگیر همان‌طور که از اسمش پیداست نور و گرمای زیادی را راهی اتاق خواب شما می‌کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از صبح زود بیدار شدن با نور خورشید لذت می‌برید یک اتاق خواب نورگیر پنجره بزرگ برایتان یک اتاق خواب ایده‌آل است. اما در صورتی که با تابیدن پرتوهای نور خورشید به صورتتان در شروع روز و روشن شدن اتاق با نور ماه یا چراغ‌های کوچه و خیابان در شب‌ها مشکل دارید، باید کمتر به سراغ اتاق خواب نورگیر با پنجره بزرگ بروید یا به فکر پرده‌های ضخیم و زیاد باشید.
از جمله مزایای نورگیر سقفی اتاق خواب می‌توان کمک به گرم یا سرد شدن اتاق در زمستان و تابستان اشاره کرد. وجود پنجره سقفی کمک می‌کند تا در تابستان هوای گرم خارج شود. زیرا هوای گرم سبک است و در ارتفاع قرار می‌گیرد و اگر خروجی هوا در سقف وجود داشته باشد هوای گرم راحت‌تر خارج می‌شود. از طرفی دیگر در روزهای سرد زمستان به علت تابش مستقیم نور خورشید از طریق پنجره‌های سقفی، محیط اتاق خواب نورگیر شما سریع‌تر گرم می‌شود.

پنجره بزرگ مساوی است با پرده های زیاد

در فرهنگ ما در اکثر مواقع هر نورگیر پنجره ای باید یک پرده داشته باشد. حتی اگر قرار نیست هیچ وقت این پرده‌ها اصطلاحا کشیده شوند و روی پنجره را بگیرند، اما به هر حال باید وجود داشته باشند. حال گمان کنید وجود یک یا چند پنجره بزرگ در اتاق خواب نورگیر شما بهانه‌ای است برای خرید چندین متر پرده. به خاطر داشته باشید اگر به دنبال نورگیر اتاق خواب با پنجره بزرگ هستید باید به فکر پرده پنجره اتاق خواب هم باشید.


نورگیر پنجره
 

با توجه به نکاتی که گفته شد انتخاب با شماست که تمایل دارید اتاق خواب شما نورگیر باشد یا خیر. اما پیش از هر اقدامی برای خرید، اجاره و یا ساخت خانه خوب راجع به پنجره‌ها، میزان نورگیر بودن خانه و اتاق‌ها، شمالی و یا جنوبی بودن خانه و مواردی از این دست تحقیق و بررسی کنید. چون نور و پنجره خانه را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب دانست.
 

در این نوشته سعی کردیم شما را با مزایا و معایب یک اتاق خواب نورگیر آشنا کنیم. نورگیر پنجره ها تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر میزان نور اتاق خواب شما دارند. علاوه بر این جلوگیری از ورود آلودگی صوتی، آلودگی هوا و هدر رفت انرژی از جمله مواردی است که با انتخاب پنجره دو جداره مناسب می‌توانید کیفیت خواب بهتری را در اتاق خوابتان تجربه کنید. برای سفارش در و پنجره دوجداره یا مشورت در مورد شیوه تعویض و نصب پنجره‌های جدید می‌توانید از هر جای ایران با شماره تلفن 1644 تماس بگیرید و با پشتیبان‌های هافمن در این رابطه مشورت کنید. به نظر شما چه عوامل دیگری جزو مزیت‌ها یا معایب اتاق خواب‌های نورگیر به شمار می‌رود؟ دیدگاه خود در این باره را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
 

 

1401/08/17
نظراتثبت نظر
نظر خود را ثبت کنید
بهترین فرصت برای خرید و تعویض پنجره UPVC