اتاق خواب نورگیر، مزیت یا عیب؟

اتاق خواب نورگیر، مزیت یا عیب؟

خلاصه:
اتاق خواب نورگیر شاید به شدت جذاب و دلپذیر باشد اما باید بدانید نورگیر بودن اتاق خواب با اینکه زیباست و دوستداشتنی اما معایبی نیز دارد و باید باتوجه به معایب و مزایای آن و علم به این شرایط به دنبال اتاق خواب نورگیر باشید.
1399/06/19

پنجره ها نقش مهمی در زندگی ما دارند. بسیاری از ما هنگام انتخاب خانه به اولین نکته ای که توجه می کنیم وجود پنجره آن هم از نوع نورگیر آن است. هنگام بازدید از خانه ها و یا ایده پردازی برای ساخت خانه ای جدید خیلی ها رویای پنجره های بزرگ و نورگیری را در سر می پرورانند. جالب است بدانید پنجره های بزرگ همیشه هم مزیت محسوب نمی شوند و درعین حال که مزایای مختلفی دارند معایبی نیز دارند.

اتاق خواب نورگیر شاید به شدت جذاب و دلپذیر باشد اما باید بدانید نورگیر بودن اتاق خواب با اینکه زیباست و دوستداشتنی، اما معایبی نیز دارد و باید باتوجه به معایب و مزایای آن و علم به این شرایط به دنبال اتاق خواب نورگیر باشید.

پنجره اتاق خواب یک تکه

برخی از اتاق خواب ها پنجره های یک تکه ی بزرگی دارند که بسیار نورگیر و زیبا هستند. در این پنجره، شیشه به صورت یک تکه در قاب پنجره قرار دارد و باز و بسته نمی شود. از جمله مزایای این نوع از پنجره ها نورگیر بودن پنجره  است. یک اتاق خواب نورگیر ساعت های زیادی از روز روشن است و نیاز کمتری به نور مصنوعی دارد.

از دیگر مزایای این مدل پنجره بزرگ صرفه جویی در انرژی به دلیل عدم وجود خروجی انرژی گرمایی است. از طرفی دیگر پنجره بزرگ یک تکه برای خانه های مدرن مناسب است و ظاهری زیبا ایجاد خواهد کرد و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند.

باید بدانید این نوع از پنجره بزرگ برای مکان هایی مناسب هستند که نیاز چندانی به تهویه ندارند. باز نشدن این نوع از پنجره ها یکی از معایب آنها به شمار می آید که هنگام انتخاب این نوع از پنجره اتاق خواب به این نکته باید به شدت دقت کرد.

باید دقت داشته باشید پنجره بزرگ یک تکه در تابستان ها باعث می شود تا محیط اتاق خواب نورگیر شما گرمای بیشتری داشته باشد و به انرژی بیشتری برای خنک کردن محیط احتیاج است.

پنجره سقفی نورگیر

پنجره سقفی

اگر اتاق های خانه شما قابلیت داشتن پنجره های سقفی را داشته باشند می توانید به خودتان وعده ی دیدن ماه و ستاره ها را در شب بدهید.
نصب پنجره های سقفی بیشتر در خانه های ویلایی و اتاق زیرشیروانی امکانپذیر هستند و این امکان را برایتان فراهم می کنند تا صرف نظر از شمالی یا جنوبی بودن خانه اتاق خواب نورگیر داشته باشید. البته همانطور که این پنجره آسمان زیبای شب را به شما نشان می دهد در طول روز نیز باعث می شود تا اتاق خواب شما میزبان گرما و نور خورشید باشد.

به طور کلی پنجره بزرگ اتاق خواب نورگیر همانطور که اسمش پیداست نور و گرمای زیادی را راهی اتاق خواب شما می کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از صبح زود بیدار شدن با نور خورشید لذت می برید یک اتاق خواب نورگیر با پنجره بزرگ برایتان یک اتاق خواب ایده آل است. اما درصورتی که با تابیدن پرتوهای نورخورشید به صورتتان در شروع روز و روشن شدن اتاق با نور ماه یا چراغ های کوچه و خیابان در شب ها مشکل دارید باید کمتر به سراغ اتاق خواب نورگیر با پنجره بزرگ بروید و یا به فکر پرده های ضخیم و زیاد باشید.

از جمله مزایای پنجره های سقفی می توان کمک به گرم یا سرد شدن اتاق در زمستان و تابستان اشاره کرد. وجود پنجره سقفی کمک می کند تا در تابستان هوای گرم خارج شود. زیرا هوای گرم سبک است و در ارتفاع قرار میگیرد و اگر خروجی هوا در سقف وجود داشته باشد هوای گرم راحت تر خارج می شود. از طرفی دیگر در روزهای سرد زمستان به علت تابش مستقیم نور خورشید از طریق پنجره های سقفی، محیط اتاق خواب نورگیر شما سریعتر گرم می شود.

پنجره بزرگ مساوی است با پرده های زیاد

در فرهنگ ما در اکثر مواقع هر پنجره ای باید یک پرده داشته باشد. حتی اگر قرار نیست هیچ وقت این پرده ها اصطلاحا کشیده شوند و روی پنجره را بگیرند، اما به هرحال باید وجود داشته باشند. حال گمان کنید وجود یک یا چند پنجره بزرگ در اتاق خواب نورگیر شما بهانه ای است برای خرید چندین متر پرده. به خاطر داشته باشید اگر به دنبال اتاق خواب نورگیر با پنجره بزرگ هستید باید به فکر پرده پنجره اتاق خواب هم باشید.

 
با توجه به نکاتی که گفته شد انتخاب با شماست که تمایل دارید اتاق خواب شما نورگیر باشد یا خیر. اما پیش از هر اقدامی برای خرید، اجاره و یا ساخت خانه خوب راجع به پنجره ها، میزان نورگیر بودن خانه و اتاق ها ، شمالی و یا جنوبی بودن خانه و مواردی از این دست تحقیق و بررسی کنید. چون نور و پنجره خانه را می توان یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب دانست.

1399/06/19

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید