پنجره چیست؟ انواع پنجره به همراه مزایا و معایب

پنجره چیست؟ انواع پنجره به همراه مزایا و معایب

خلاصه:
پنجره چیست و شناخت انواع پنجره به همراه مزایا و معایب آن چه کاربردی دارد؟ در گذشته برای تابش نور خورشید به داخل ساختمان و تهویه هوای داخل آن، در هنگام ساخت سازه، روزنه هایی در دیوار ایجاد می کردند.
1401/08/21

پنجره چیست و شناخت انواع پنجره به همراه مزایا و معایب آن چه کاربردی دارد؟ در گذشته برای تابش نور خورشید به داخل ساختمان و تهویه هوای داخل آن، در هنگام ساخت سازه، روزنه هایی در دیوار ایجاد می کردند. به مرور زمان برای روشنایی بیشتر در ساختمان، تصمیم بر این شد که سایز این روزنه ها را بزرگتر کنند. از این رو معماران تصمیم گرفتند با استفاده از فریم های ساخته شده از متریال های مختلف، روزنه ها را قاب بگیرند و در این فریم ها صفحه شیشه ای قرار دهند.


 
حال در عصر نوین، پنجره ها تنها برای تهویه هوا و روشنایی داخل ساختمان کاربرد ندارد. بلکه پارامتری است که در چیدمان دکوراسیون داخلی منزل و زیبایی نمای بیرونی ساختمان نیز نقش دارند. همین امر باعث شده است تا انواع پنجره با مزایا و معایب متفاوت در بازار عرضه شوند. درست است که استفاده از پنجره یو پی وی سی با فریم کامپوزیتی در بین مصرف کنندگان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اما شناخت انواع پنجره کمک می کند تا انتخابی مورد پسند داشته باشید.
 

انواع پنجره چیست؟

یراق آلات، صفحه ای شیشه ای و پروفیل، اجزای سازنده پنجره ها هستند که با توجه به آن ها، پنجره ها را می توان به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد. برای مثال محل قرار گرفتن یراق آلات در پنجره می تواند عملکرد باز و بسته کردن پنجره را مشخص کند. همین امر یکی از عواملی است که پنجره ها را از نظر ظاهری از یکدیگر متمایز می کند. همچنین پروفیل پنجره نیز به چهار گروه تقسیم شده و استفاده از هرکدام برای نصب پنجره دارای مزایا و معایب خاصی است. همچنین صفحه های شیشه ای نیز دارای انواع مختلفی است که برجسته ترین آن ها صفحات شیشه ای هستند که در بین آن ها فضای خلاء وجود دارد.

معرفی انواع پنجره از نظر ظاهری

با توجه به اهمیت پنجره و کاربردهای آن، مدیران صنعت پنجره سازی برای رفاه بیشتر مشتریان، در انواع پنجره از تکنولوژی یو پی وی سی استفاده می کنند. پنجره یو پی وی سی در ابعاد مختلف و در انواع زیر تولید و در بازار عرضه می شود.
پنجره ثابت
پنجره تک حالته و دو حالته
پنجره سایه بانی
پنجره کلنگی
پنجره دو لنگه بازشو
پنجره خلیجی
پنجره فولکس واگنی
پنجره آکاردئونی
پنجره کشویی
پنجره کمانی

 
پنجره دوجداره در هر نوع ظاهری و ابعاد، مانع از هدر رفت انرژی می شود، طول عمر بالایی دارد و مقرون به صرفه است و تا زمانی که پنجره یو پی وی سی در موقعیت جغرافیایی درستی در منزل قرار بگیرد، نمی توان عیب خاصی را برای آن ذکر کرد. برای مثال در صورتی که در راه پله های با عرض کم پنجره دوجداره فولکس واگنی را نصب کنید، نمی توانید آن ها را به خوبی باز و بسته کنید.

معرفی انواع پنجره از نظر پروفیل

در بین اجزای سازنده انواع پنجره، فریم از قسمت های مهم آن بوده که به چهار گروه زیر تقسیم می شود.

پنجره با پروفیل لنگه دری چوبی

انواع پنجره را می توانید با پروفیل لنگه دری چوبی در منزل یا محل کار در روزنه دیوار نصب کنید. از مزایای آن می توان به قابلیت رنگ پذیری بالا و زیبایی آن اشاره کرد. همچنین این فریم در برابر نور خورشید مقاوم بوده و عایق خوبی برای کاهش صدا و هدر رفت انرژی به حساب می آید. به همین منظور دیده شده که در نصب پنجره یو پی وی سی، از این فریم استفاده می شود. معایب این نوع از فریم پنجره به شرح زیر است.
آسب پذیری بالا و اشتعال زا
مقاومت پایین در برابر ضربه و فشار
عدم مانع شدن از نفوذ آب و رشد قارچ
پوسیدگی در شرایط آب و هوایی مرطوب 


 

پنجره با پروفیل لنگه دری آهنی

از مزایای پروفیل لنگه دری آهنی می توان به قابلیت رنگ پذیری بالا و مقام بودن در برابر ضربه و فشار اشاره کرد. با این حال معایب این فریم پنجره از مزایای آن سبقت گرفته و در بین نصب انواع پنجره کاربرند آنچنانی ندارد. از این رو در ساخت نرده های ساختمانی به کار برده می شوند. معایب نام برده شده در زیر، دلیل واضحی برای استفاده نکردن از این فریم در نصب پنجره یو پی وی سی است.
طول عمر پایین و زنگ زدگی
دشواری در حمل و نقل به دلیل وزن بالا
عایق نبودن در برابر آلودگی صوتی و حرارت

پنجره با پروفیل لنگه دری کامپوزیتی

پنجره یو پی وی سی با فریم کامپوزیتی تکنولوژی نوین در صنعت اجزای ساختمان است. با توجه به مزایای بی شماری که دارد، این نوع از پنجره به عنوان بهترین پنجره در بازار شناخته شده و بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. وزن پایین و استحکام بالا، عدم انبساط و انقباض در پروفیل، قابلیت شستشو و عمر بالای پنجره یو پی وی سی تنها برخی از مزایای برجسته آن به حساب می آید. از دیگر مزایای آن نیز می توان به مقاومت در برابر فشار، نور خورشید، خوردگی و آتش سوزی اشاره کرد. جلوگیری از هدر رفت انرژی یکی دیگر از مهمترین مزایای بی شمار آن است.
 

پنجره با پروفیل لنگه دری آلومینیومی

قیمت پایین، ظرافت، استحکام بالا و قابل بازیافت بودن پروفیل لنگه دری آلومینیومی از مزایای برجسته آن به حساب می آید. افزودن تیغه پلی امید به این فریم پنجره تا حدود زیادی باعث شده که استفاده از آن در نصب پنجره یو پی وی سی مورد توجه واقع شود. اما معایب زیر موجب شده تا انتخاب پروفیل کامپوزیتی برای نصب پنجره دوجداره upvc اولین گزینه در ذهن مصرف کنندگان باشد.
رنگ پذیری پایین
عدم کاهش مصرف انرژی
عایق نبودن در برابر آلودگی صوتی 

اهمیت شناخت انواع پنجره به همراه مزایا و معایب

در ابتدا پاسخ دادیم که پنجره چیست و به معرفی انواع پنجره به همراه مزایا و معایب آن پرداختیم. آشنایی با انواع پنجره و شناخت مزایا و معایب آن ها به شما کمک می کند، پنجره ای با متریال مناسب را برای محل زندگی خود انتخاب کنید. زیرا شما می توانید در صورت خرید پنجره از نمایندگی های معتبر، از آن ها بخواهید تا سفارش شما را شخصی سازی کنند و پنجره یو پی وی سی درخواستی دقیقا با فاکتورهای ذهنی شما هم خوانی داشته باشد. 
 
1401/08/21
نظراتثبت نظر
نظر خود را ثبت کنید
بهترین فرصت برای خرید و تعویض پنجره UPVC