تمیز کردن شیشه دوجداره

تمیز کردن شیشه دوجداره

خلاصه:
هنگامی که به یک بنا از بیرون یا از داخل نگاه می‌کنید، یکی از اولین اجزایی که نظر شما را به خود جلب می‌کند، تمیزی درب و پنجره‌ها است. درب و پنجره‌ها محل ورود نور و همچنین مهم‌ترین راه‌های ارتباطی مابین خانه و فضای خارجی هستند، بنابراین اهمیت تمیزی و زیبایی آن‌ها دو چندان است. پنجره‌های دو جداره چندیست میان افراد محبوب شده و به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع پنجره‌ها استفاده می‌شوند.
1401/10/05

هنگامی که به یک بنا از بیرون یا از داخل نگاه می‌کنید، یکی از اولین اجزایی که نظر شما را به خود جلب می‌کند، تمیزی درب و پنجره‌ها است. درب و پنجره‌ها محل ورود نور و همچنین مهم‌ترین راه‌های ارتباطی مابین خانه و فضای خارجی هستند، بنابراین اهمیت تمیزی و زیبایی آن‌ها دو چندان است. پنجره‌های دو جداره چندیست میان افراد محبوب شده و به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع پنجره‌ها استفاده می‌شوند. اما نحوه تمیز کردن این گونه پنجره‌ها چگونه است؟ در این مطلب قصد داریم راجع به تمیز کردن شیشه پنجره دو جداره بیشتر صحبت کنیم.

روش‌هایی برای تمیز کردن پنجره دو جداره

همانطور که می‌دانید پنجره‌های دو جداره دو قطعه شیشه دارند. این دو قطعه با فاصله حدودی 12 میلی متری از هم روی پنجره نصب شده و مابین آن‌ها هوا وجود دارد. شکاف مابین دو شیشه کاملا مهر و موم شده است و احتمال کثیف شدن و گرد و غبار گرفتن در آن وجود ندارد. اما اگر پنجره دو جداره شما به خوبی مهر و موم نشده باشد در همان روزهای ابتدایی نصب، شاهد وجود آلودگی در آن خواهید بود.
در هر صورت اگر پنجره دو جداره شما کاملا سالم باشد و درست کار کند، می‌توانید با روش‌های زیر به تمیز کردن شیشه پنجره بپردازید.
·        ابتدا قاب پنجره‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید تا گرد و خاک‌های کلی آن پاک شوند. سپس با یک پارچه تمیز و مرطوب آلودگی و گرد خاک نهایی را از قاب پنجره دو جداره پاک کنید.
·        در گام بعد باید از یک محلول برای تمیز کردن شیشه پنجره استفاده کنید. بسیاری از افراد از مایع ظرفشویی یا از شیشه شوی برای این منظور استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز از محلولی حاوی سرکه و آب با نسبت 4 بخش آب به همراه 1 بخش سرکه سفید بهره می‌برند.
·        برای پاک کردن آلودگی از گوشه‌های شیشه می‌توانید از مسواک‌های نرم و قدیمی یا وسایلی مشابه آن استفاده  کنید.
·        در نهایت آخرین مرحله برای تمیز کردن شیشه دوجداره و از بین بردن رگه‌ها استفاده از روزنامه است. البته به جز روزنامه می‌توانید از اسکویجی دارای نوار پاک کننده پنجره نیز بهره ببرید.

تمیز کردن شیشه دوجداره
 

روش‌های تمیز کردن شیشه شکسته شده پنجره دو جداره

همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، اگر مهر و موم بین دو شیشه در پنجره‌های دوجداره از بین برود، مابین دو شیشه کثیف می‌شود. گرد و غبار محیط، حشراتی مانند عنکبوت‌ها، رطوبت محیط و... ظاهر زشتی به شیشه پنجره می‌دهند.
در اولین گام باید بدانید که استفاده از پارچه برای از بین بردن این آلودگی‌ها کاری بیهوده است. از سویی دیگر نمی‌توان دو قطعه شیشه را از هم جدا کرد و به تمیز کردن شیشه دوجداره پرداخت. پس چاره چیست؟
قبل از هر اقدامی ابتدا با یک لعاب‌کار ماهر تماس بگیرید و نظر تخصصی وی را راجع به مشکل پیش آمده بپرسید. اما روش‌های خانگی نیز برای برطرف کردن این مشکل وجود دارند که در ادامه اشاره می‌کنیم.
·        از یک جاذب رطوبت استفاده کنید. جاذب‌های رطوبت معمولا در فروشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسند و می‌توانند رطوبت بین دو شکاف شیشه را از بین ببرند. ژل سیلیکا یکی از جاذب‌های مهم رطوبت است. بعد از سوراخ کردن شیشه می‌توانید ژل سیلیکا را در شکاف پنجره قرار دهید تا رطوبت را حذف کند.
·        با کمک جوراب شلواری یا موادی مانند آن می‌توانید نخ‌کشی انجام داده و محل مورد نظر را تمیز کنید.
·        یکی دیگر از روش‌هایی که برای تمیز کردن شیشه دوجداره وجود دارد، ایجاد کردن چند سوراخ روی شیشه و قرار دادن پنکه جلوی پنجره است.
توجه داشته باشید که تمامی روش‌هایی که ذکر کردیم، اقداماتی موقتی برای تمیز کردن شیشه پنجره هستند و نمی‌توان روی آن‌ها حساب زیادی باز کرد. دلیل این امر هم آن است که ایجاد کردن سوراخ روی شیشه باعث می‌شود قابلیت دو جداره بودن پنجره از بین رفته و پنجره کارایی لازم را نداشته باشد. بنابراین در اسرع وقت اقدام به تعویض پنجره کنید.

تمیز کردن شیشه دوجداره
 

بهترین شوینده برای تمیز کردن پنجره

بسیاری از افراد برای تمیز کردن شیشه پنجره، محلول آب و صابون را پیشنهاد می‌دهند. هر چند این محلول در بسیاری از موارد آلودگی‌ها را به خوبی پاک می‌کند اما نمی‌تواند پنجره را مانند روز اول تمیز کند. بنابراین در این گونه مواقع افراد به فکر استفاده از شوینده‌هایی مانند سفید کننده، انواع حلال‌ها و ساینده‌ها برای تمیزی پنجره دو جداره می‌افتند. توجه داشته باشید که این شوینده‌ها می‌توانند آسیب جدی به درب و پنجره‌ها وارد کرده و ظاهر آن‌ها را از بین ببرند.
بهترین شوینده‌ای که به خصوص برای پنجره‌های دو جداره UPVC توصیه می‌شود، پاک کننده‌های اختصاصی UPVC  است. این پاک کننده‌ها معمولا بهترین نتیجه را با کمترین آسیب به پنجره خواهند داشت.

چه زمانی برای نظافت پنجره‌ها بهتر است؟

یکی از توصیه‌های عجیب اما مفیدی که می‌شود، این است که در روز‌های ابری اقدام به نظافت شیشه‌ها کنید. هر  چند این توصیه کمی عجیب است اما دلیل منطقی پشت آن پنهان است. دلیل این امر آن است که در روز‌های آفتابی اشعه مستقیم خورشید سریعا آب را روی شیشه خشک کرده و باعث بروز لکه‌های هر چه بیشتر روی شیشه می‌شود. اما در روز‌های ابری این اتفاق نیفتاده و روند خشک شدن آب روی شیشه در زمان کافی اتفاق می‌افتد به همین دلیل پاک کردن شیشه آسان‌تر خواهد بود.
 
تمیز کردن شیشه دوجداره

 

کلام آخر

پنجره دو جداره از جمله پنجره‌های بسیار کاربردی برای هر نوع ساختمانی است. اما تمیز کردن شیشه دوجداره نیازمند دانستن نکاتی است تا این روند بهتر پیش رود. از سویی دیگر گاهی شکستن شیشه باعث می‌شود تمیز کردن شیشه پنجره دو جداره سخت شود. در این مطلب به طور کلی راجع به تمیز کردن پنجره‌های دوجداره به ویژه در مواقعی که پنجره آسیب دیده است و مابین شیشه‌ها آلودگی وجود دارد، توضیح داریم.
دانستن این نکات طلایی باعث می‌شود پنجره‌های دو جداره با دوام و همواره تمیزی داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که بهترین راهکار هنگام شکستن یا از بین رفتن مهر و موم پنجره‌های دوجداره، تعویض آن‌ها است. زیرا ایجاد حفره در هر یک از شیشه‌ها باعث می‌شود قابلیت دو جداره بودن پنجره‌ها از بین رفته و جلوی هدر رفتن انرژی را نگیرد. 
1401/10/05
نظراتثبت نظر
نظر خود را ثبت کنید
بهترین فرصت برای خرید و تعویض پنجره UPVC