تزیین پنجره آشپزخانه

تزیین پنجره آشپزخانه

خلاصه:
برای خروج هوای آلوده ناشی از پخت و پز و ورود هوای تازه به داخل محیط آشپزخانه پنجره کارکرد مهمی پیدا می‌کند. اما برای تزئین پنجره آشپزخانه باید چه کار کرد؟ در اینجا قصد داریم به همین سوال پاسخ دهیم.
1401/10/14

وقتی صبح زود به سمت آشپزخانه می‌روید تا چای دم کنید، چشم‌تان ناخودآگاه به سمت پنجره می‌رود. حالا اگر گلدان یا یک پرده تزئینی زیبا روی آن دیده شود، ناخودآگاه برای رفتن به پشت پنجره ترغیب می‌شوید. آشپزخانه یکی از قسمت‌های مهم خانه است که وجود پنجره برای این قسمت ضرورت دارد. برای خروج هوای آلوده ناشی از پخت و پز و ورود هوای تازه به داخل محیط آشپزخانه پنجره کارکرد مهمی پیدا می‌کند. اما برای تزئین پنجره آشپزخانه باید چه کار کرد؟ در اینجا قصد داریم به همین سوال پاسخ دهیم.


 

از گلدان‌های ساکولنت استفاده کنید

ساکولنت نوعی گل‌های اشکی است که نگهداری از آن‌ها کار سختی نیست و به زحمت زیادی نیاز ندارد. برای تزئین پنجره دو جداره یا تک جداره آشپزخانه، این گلدان‌ها کاربرد زیادی زیادی دارند و در اغلب خانه‌های مدرن و شیک از آن‌ها استفاده می‌شود.
ساکولنت‌ها به نور طبیعی ثابت نیاز دارند و به اندازه کافی هم مقاوم هستند. به طوری که اگر چندین روز بدون آب بمانند، می‌توانند سالم بمانند و پژمرده نشوند. اگر می‌خواهید به آشپزخانه رنگ‌ و جلوه طبیعی ببخشید، این گزینه را پیشنهاد می‌دهید.
برحسب اندازه و بزرگی یا کوچکی پنجره می‌توانید از گلدان‌هایی با سایز مختلف استفاده کنید.

استفاده از نورپردازی در سقف پنجره

در روز نیازی به تزئین پنجره آشپزخانه با نور مصنوعی نیست. به هر حال هیچ نوری قدرت رقابت با نور آفتاب را ندارد و دیده نمی‌شود. اما در زمان شب حتما به نور مصنوعی و اضافی نیاز دارید. در قسمت سقف پنجره یا در دو قسمت دیوارها می‌توانید چراغ‌های رنگی نصب کنید. این نور در مواقع ضروری هم کاربرد دارد و حتی می‌تواند به جای روشنایی داخل آشپزخانه نیز استفاده شود. استفاده از چراغ‌های هالوژن برای این قسمت بهتر است و فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند.

چراغ‌های روشنایی سنتی هم که برای قسمت دیوار کاربرد دارند، می‌توانند گزینه مناسبی برای تزئین پنجره باشند. می‌توانید برحسب سلیقه خود (سنتی یا مدرن) نورپردازی خلاقانه‌ای برای این قسمت داشته باشید. استفاده از چراغ آویز هم یک روش دیگر برای تزئین پنجره است.

ایجاد فضای نشستن

شما می‌توانید یک صندلی یا فضایی را برای نشستن در کنار پنجره را ایجاد کنید. به کابینت‌های داخلی که به جای دیوار در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود، دقت کنید. حالا قرار است در داخل دیوار زیر پنجره یک صندلی (کابینت‌دار) ایجاد کنید و روی آن بالشتک‌هایی را برای نشستن قرار دهید. در این قسمت می‌توانید چای بنوشید و از تماشای منظره بیرون لذت ببرید.
همچنین در فضا هم صرفه‌جویی می‌شود و بهتر می‌توانید از قسمت‌های مختلف آشپزخانه استفاده کنید. ساخت صندلی با چند تخته چوب، فوم و پارچه برای تزئین پنجره آشپزخانه فوق‌العاده است. همچنین متناسب با رنگ کابینت‌ها از بالشت رنگی استفاده کنید که می‌تواند تبدیل به یکی از دنج‌ترین نقاط خانه شود.


 
 
 

استفاده از گل‌های مصنوعی

یکی دیگر از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید پنجره دوجداره آشپزخانه خود را زیباتر کنید، استفاده از گل‌های مصنوعی است. برای این کار می‌توانید گل را در گلدان‌های شیک و زیبا قرار دهید و آن در قسمت سقف آویزان کنید و یا به دیوارها بچسبانید. براساس نوع کاربرد و شکل گل می‌توانید به اشکال مختلفی پنجره آشپزخانه خود را تزئین کنید.
با تابش نور آفتاب روی گل‌ها، مطمئنا جلوه بسیار زیبایی را به خانه شما می‌بخشد.

از وسایل تزئینی کوچک استفاده کنید

وسایل کوچک تزئینی می‌تواند تم تولد، کریسمس، یلدا، عید نوروز و ... باشد. برای مثال آدم برفی کوچک در طول زمستان، تندیس یک کدو تنبل، انار، میوه و یا هر چیز دیگری می‌تواند به تزئین این قسمت کمک کند. همچنین شما می‌توانید از مجسمه‌های کوچک تزئینی که فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند، استفاده کنید. شعمدان‌ یا هر دکور ایام خاص می‌تواند برای این قسمت استفاده شود.

کاشت گیاهان مصرفی

علاوه بر ساکولنت که جنبه تزئینی دارد، شما می‌توانید برای تزئین پنجره آشپزخانه خود گیاهان کاربردی هم کشت کنید. این گیاهان را داخل گلدان بکارید و از آن‌ها مراقبت کنید. ریحان، پونه کوهی، گشنیز و نعناع از جمله این گیاهان هستند که نه تنها زیبایی و جلوه خاصی را به پنجره شما می‌بخشند، بلکه حتی کاربردی هم هستند و می‌توانید از آن‌ها برای آشپزی هم استفاده کنید. نوشیدن چای همراه با طعم نعناع تازه را با این روش تجربه کنید.

استفاده از شمع‌های معطر

اگر می‌خواهید آشپزخانه شما در کنار زیبایی، بوی معطر هم داشته باشد، می‌توانید یک شمع با رایحه تازه مثل لیمویی، پرتقالی یا وانیلی هم در کنار پنجره قرار دهید. این رایحه‌ها باعث ایجاد احساس تمیزی در فضای خانه می‌شود و جذابیت زیادی هم به آشپزخانه می‌دهد.
یک روش عالی برای تزئین پنجره دوجداره، قرار دادن یک شمع، یک گلدان طبیعی و یک مجسمه کوچک داخل یک تخته و گذاشتن آن در کنار پنجره است. قطعا این کار تاثیر زیادی در زیبایی آشپزخانه شما خواهد داشت. فقط مراقب باشید شمع‌ها به مواد قابل اشتعال مثل پرده‌ها نزدیک نباشد.

استفاده از پرده زبرا

برای اینکه پنجره آشپزخانه خود را زیباتر کنید، وجود پرده هم ضرورت دارد. برای این قسمت پرده زبرا بهترین گزینه است. به خصوص اگر در مقابل پنجره کابینت یا صندلی برای نشستن قرار داده‌اید، تنها این نوع پرده مناسب خواهد بود. رنگ پرده می‌تواند باعث ایجاد تغییر در رنگ کل فضای آشپزخانه شود. در زمان روز با تابش نور آفتاب روی پرده، شاهد پخش شدن رنگ آن در کل فضا خواهید بود. بنابراین در انتخاب رنگ پرده دقیق باشید.
پرده‌های تمام قد بیشتر برای پنجره‌هایی مناسب است که هیچ وسیله‌ای در مقابل دیوار آن قرار ندارد. اگر در منطقه خلوت زندگی می‌کنید یا پنجره رو به حیاط است، می‌توانید پرده‌های نازک استفاده کنید که نور بیشتری به سمت آشپزخانه روانه شود.
استفاده از برچسب شیشه هم یک روش برای مات کردن شیشه‌های شفاف است که می‌توانید برای حفظ حریم خصوصی در زمان شب استفاده کنید.

حرف آخر

تزئین پنجره آشپزخانه یکی از راه‌های زیباتر کردن محیط خانه است و این قسمت را می‌توانید به عنوان نقطه کانونی آشپزخانه در نظر بگیرید. حالا هر چقدر از وسایل زیباتری برای تزئین پنجره استفاده کرده باشید، تاثیر بیشتری در دکور فضای منزل شما دارد. 
1401/10/14
نظراتثبت نظر
نظر خود را ثبت کنید
بهترین فرصت برای خرید و تعویض پنجره UPVC