۵ روش جلوگیری از آلودگی صوتی را بشناسید

۵ روش جلوگیری از آلودگی صوتی را بشناسید

خلاصه:
آلودگی صوتی یکی از عوامل خستگی ذهنی و جسمی انسان می‌شود و در محیط کار یا هنگام یادگیری موجب کاهش ظرفیت و توان افراد می‌شود و بازدهی را کاهش می‌دهد.
1400/08/25

صوت یا همان صدا در واقع موج صوتی و نوعی انرژی است که ما به حرکت در آمدن ذره‌های مواد درست می‌شود. به زبان ساده‌تر، وقتی ذره ماده به ذره دیگر برخورد می‌کند، ذره دیگر تکان می‌خورد و با کم‌شدن بخشی از انرژی، ذره جدید نیز تکان می‌خورد و صوت به میزان انرژی‌اش گسترش پیدا می‌کند تا انرژی آن تمام شود. صوت نوعی انرژی ارتعاشی است که وقتی به گوش انسان می‌رسد، آن را در قالب نشانه و یا نویز حس می‌کنیم. به همین دلیل، هم موسیقی گوش‌نواز هم آلودگی صوتی، انرژی ارتعاشی هستند که با رسیدن به گوش انسان، به شکل‌های مختلفی درک و توسط مغز ترجمه می‌شود. خوب است بدانید صدا در مایع و جامد نیز گسترش می‌یابد اما ما عمدتاً صوتی که در هوا یا گاز گسترش می‌یابد را می‌شنویم. حال اگر این صدا ناخواسته باشد یا پس از ترجمه در مغزمان به‌عنوان صوت نازیبا درک شود، آلودگی صوتی محسوب می‌شود. آلودگی صوتی در شرایط مکانی و زمانی خاص بر اعصاب شنوایی و تمرکز و روان انسان تاثیر و دیگر موجودات تاثیر منفی می‌گذارد. آلودگی صوتی یکی از عوامل خستگی ذهنی و جسمی انسان می‌شود و در محیط کار یا هنگام یادگیری موجب کاهش ظرفیت و توان افراد می‌شود و بازدهی را کاهش می‌دهد.

مضرات آلودگی صوتی چیست؟

همان‌طور که گفتیم، آلودگی صوتی موجب کاهش بازدهی کاری و تحصیلی، و همچنین کاهش تمرکز برای انجام فعالیت‌های فکری و جسمی می‌شود. اما جز آن، قدرت شنوایی را نیز کم می‌کند و در بلند مدت بیماری‌های قلب و عروق را افزایش می‌دهد. مثلا اگر ۸ ساعت در معرض آلودگی صوتی باشیم بالای ۷۰ دسی‌بل باشیم، فشار خون ما به‌طور میانگین ۷ میلی‌متر جیوه بالاتر می‌رود. از دیگر مضرات آلودگی صوتی کاهش درجه حرارت بدن و رنگ‌پریدگی است. همچنین کم‌خوابی و بی‌خوابی، استرس، شنیدن صدای وزوز در گوش از دیگر تبعات منفی اصوات مضر و آلوده است. برخی آزمایش‌ها نشان داده است آلودگی صوتی در بازه ۱۵۰ الی ۱۶۰ دسی بل می‌تواند برخی حیوانات را از پا در آورد.

با روش های جلوگیری از آلودگی صوتی آشنا شوید

از آن جایی که آلودگی صوتی منبع‌های مختلفی دارد، کنترل و حذف این منابع می‌تواند در مقابله با آن کمک کند. بعضی از این منابع را می‌توان حذف کرد و بعضی از آن‌ها را نه. برای مثال وقتی تلویزیون و یا دستگاه پخش موسیقی هنگام کار ما بی‌دلیل روشن است، می‌توانیم خودمان را عادت دهیم هنگامی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم، آن‌ها را خاموش کنیم. به‌طور کلی این رفتار برای بسیاری از ما عادت شده که حتی هنگامی که تلویزیون نمی‌بینیم، آن را روشن باقی می‌گذاریم و متوجه تاثیر منفی صوت ناخواسته نیستیم. اما برخی از منابع آلودگی صوتی از کنترل ما خارج اند. برای مثال وقتی منزل ما در مجاورت خیابانی شلوغ و پر از خودرو و موتورسیکلت قرار دارد، ما نمی‌توانیم خیابان را حذف کنیم! به جای آن باید نگذاریم اصوات ناشی از آن‌ها به گوش‌ما برسد.
 
جلوگیری از آلودگی صوتی
 

۱. پروفیل در و پنجره هافمن: صدا بی‌صدا

یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ورود اصوات اضافی به داخل منزل، تهیه و نصب پنجره یو پی وی سی است. البته در خیلی از ساختمان‌های جدید این در و پنجره ها استفاده می‌شوند ولی بسیاری از خانه‌های قدیمی همچنان از در و پنجره‌های قدیمی و تک‌جداره بدون پروفیل یو پی وی سی استفاده می‌کنند که علاوه بر مشکلاتی مثل نفوذ گرد و غبار و هدر رفتن انرژی منزل، موجب ورود صدای بیرون از منزل به داخل می‌شود. در و پنجره دو جداره فقط یک صفحه شیشه ندارد و فضای بین جداره‌ها با گاز آرگون پر می‌شود. این شیشه‌ها معمولا ضخامت بیشتری از شیشه‌های معمولی دارند که باعث کاهش انتقال صدا می‌شوند. فرض کنید خانه‌ای در خیابانی قرار دارد که در شبانه‌روز حدود ۲۰۰۰ خودرو از آن می‌گذرند. اگر فاصله این خانه تا خیابان ۲۵ متر باشد، بیش از ۳۰ دسی‌بل آلودگی صوتی به خانه می‌رسد. به دلیل وجود دو یا سه شیشه کنار هم، و گاز بین شیشه‌ها، تعادل فشار اتفاق می‌افتد و وقتی در پنجره‌های دو جداره با پروفیل یو پی وی سی نصب شده باشند، آلودگی صوتی به حداقل می‌رسد. چون علاوه بر تعداد بیشتر جداره‌ها، خود پروفیل یو پی وی سی جنسی دارد که نسبت به پروفیل‌های آهنی، چوبی و آلومینیومی، ماده‌ی فشرده‌تری است و نفوذ ناپذیرتر از بسیاری از مصالح ساختمانی است.

۲. استفاده از وسایل برقی با مصرف بهینه‌تر

همان‌طور که می‌دانید، وسایل برقی و البته خودروها را بر اساس میزان مصرف انرژی آن‌ها با برچسب انرژی رده‌بندی می‌کنند. برای مثال دستگاهی در رده‌ی A قرار دارد و نسبت به سایر دستگاه‌های از نوع خودش، مصرف بهینه‌تری دارد. یا دستگاهی در رده‌ی C قرار دارد که مصرف آن معمولی است و چندان بهینه نیست. نکته‌ی مهم این‌جاست که با استفاده از دستگاه‌های برقی که برچسب انرژی آن‌ها در رده‌های A و B قرار دارد، هم انرژی کم‌تری مصرف می‌کنید هم صدای کم‌تری در خانه شما تولید می‌شود. به این دلیل که دستگاه‌های با مصرف بهینه با صدای کم‌تری کار می‌کنند و در اجزای آن‌ها از قطعات با صدای کم‌تر استفاده می‌شود. برای مثال یک جارو برقی در رده‌ی A همزمان که قدرت بالایی دارد، برق کمتری مصرف می‌کند و صدای کم‌تری تولید می‌کند. این موضوع زمانی برای شما جالب‌توجه می‌شود که پس از چند ماه متوجه کاهش مصرف برق خود در قبض برق می‌شوید. برای این‌که این موضوع برایتان جالب‌تر شود، خوب است بدانید با استفاده از چنین دستگاه‌های بهینه‌ای، به حفظ محیط زیست و جلوگیری از نشت گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کنید. همچنین وسایلی مثل ماشین لباس‌شویی و ماشین ظرف‌شویی پر سر و صدا هستند ولی مدل‌های مدرن و کم‌مصرف آن‌ها، می‌تواند مانع از افزایش صوت اضافی محیط منزل شما شوند و بسیاری از مدل‌های جدید و کم‌مصرف هنگام روشن‌بودن بسیار کم‌صدا هستند.

۳. تقسیم خانه به بخش‌های کوچک‌تر

اگر در اتاق یا خانه‌ی بزرگی زندگی می‌کنید و آلودگی صوتی متوجه شما است، می‌توانید با تبدیل فضا به بخش‌های کوچک‌تر، کمی از آلودگی صوتی را کاهش دهید. برای مثال با چیدمان گلدان‌ها کنار هم این کار را انجام دهید و با این کار هم هوا را پاکیزه می‌کنید و از انعکاس و گسترش صوت جلوگیری می‌کنید. جالب است بدانید گیاهان می‌توانند ارتعاش امواج انرژی را کاهش دهند و به همین دلیل است که شهرها برای کنترل آلودگی صوتی به کاشتن درختان بلند در خیابان‌ها و بخش‌های مختلف روی می‌آورند.

۴. چیدمان درست وسایل خانه

حتما تجربه‌ی بودن در اتاق خالی و پژواک صدا را داشته‌اید. وقتی اتاقی فرش دارد، نسبت به اتاقی که بدون فرش است، صدا را بیشتر گسترش می‌دهد. وسایلی مثل مبل، کمد، صندلی، تخت و کتابخانه نوعی عایق هستند که می‌توانند دیوارهای خانه‌ی شما را بپوشانند و مانع از ورود صدا بشوند. تابلو فرش و حتی تابلوهای نقاشی بزرگ نیز می‌توانند دیوار غیرعایق منزل شما را بپوشانند و از نشر صوت بکاهند.

۵. از درهای ضخیم استفاده کنید

متاسفانه در ساختمان‌های جدید درب‌های سبکی استفاده می‌شوند که هم امنیت منزل را به مخاطره می‌اندازند و هم صوت را ساده‌تر منتقل می‌کنند. اما اگر درهای چوبی با ضخامت بالاتر برای درهای ورودی استفاده کنید، یا برای تراس خود از درب‌های دو جداره و سه جداره استفاده کنید، صدای ورودی به منزل شما بسیار کم‌تر می‌شود.
1400/08/25

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید