چگونه در فصول سرد سال مصرف انرژی را کاهش دهیم؟

چگونه در فصول سرد سال مصرف انرژی را کاهش دهیم؟

خلاصه:
مصرف انرژی به‌خصوص گاز در فصل سرما بالاتر می‌رود و ما می‌توانیم با دنبال کردن راهکارهایی مصرف انرژی را کاهش داده و هزینه‌های منزلمان را پایین بیاوریم.
1400/08/30

در فصل سرما بسیاری به این فکر می‌افتند که چگونه می‌توان مصرف انرژی را کاهش داد. مصرف انرژی به‌خصوص گاز در فصل سرما بالاتر می‌رود و ما می‌توانیم با دنبال کردن راهکارهایی مصرف انرژی را کاهش داده و هزینه‌های منزلمان را پایین بیاوریم. کاهش مصرف انرژی لزوماً به معنای سرد ماندن خانه نیست و می‌توان با راهکارهایی ساده هم مصرف انرژی را کاهش داد و هم خانه را به اندازه کافی گرم کرد. همانطور که می‌دانید نوع پروفیل در و پنجره و شیشه‌ها یکی از عوامل اصلی هدررفت یا ذخیره انرژی در ساختمان به شما می‌روند. در ادامه چند مورد از این راهکارها را به شما معرفی می‌کنیم.

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی

مهم‌ترین دلیل مصرف انرژی در فصول سرد سال، گرم نگه‌ داشتن خانه است. هر چه بتوان از خروج گرما و ورود هوای سرد جلوگیری کرد مصرف انرژی نیز پایین‌تر می‌آید. در ادامه با جزئیات بیشتری به این راهکارها می‌پردازیم.

استفاده از نور خورشید

خورشید منبع انرژی اصلی برای تمام موجودات کره زمین است. غذای تمام جانداران به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم با استفاده از انرژی خورشید به وجود می‌آید. در زمستان نیز می‌توان در طول روز از آفتاب برای گرم‌تر کردن خانه استفاده کرد. اگر خانه شما پنجره دارد، در روزهای آفتابی پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید که نور خورشید وارد خانه شود. همین کار باعث گرم‌تر شدن خانه شده و می‌توان درجه وسایل گرمایشی را کم کرد.

استفاده از پرده‌های ضخیم

پیش‌تر گفتیم که در روزهای آفتابی پرده‌های خانه را کنار بزنید. اما اگر هوا آفتابی نیست و یا خورشید غروب کرده، پرده‌ها را کامل بکشید. خود پرده‌ها یک لایه به پنجره اضافه کرده و جلوی خروج هوای گرم را می‌گیرند. همچنین اگر از پارچه‌های ضخیم در دوخت پرده استفاده شود، تأثیر این کار چند برابر شده و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

پوشیدن لباس گرم در خانه

متأسفانه در ایران لباس اکثر مردم در خانه، در فصول سرد و گرم تفاوتی ندارد، در حالی‌ که در کشورهای اروپایی که قیمت انرژی زیاد است مردم سعی می‌کنند با پوشیدن لباس مناسب خود را گرم کرده و کمتر از لوازم گرمایشی استفاده کنند. با پوشیدن لباس مناسب در فصول سرد می‌توانید درجه لوازم گرمایشی را کم کرده و مصرف انرژی را کاهش دهید. توجه داشته باشید که گرمای بدن بیشتر از نقاط انتهایی آن یعنی دست، پا و سر خارج می‌شود. به همین دلیل حتی پوشیدن جوراب گرم هم تفاوت زیادی در میزان مصرف انرژی ایجاد می‌کند.

بستن کانال کولر آبی

اگر شما از کولر آبی استفاده می‌کنید حتماً در فصول سرد سال کانال‌های آن را ببندید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که دور کولر آبی‌تان را نیز ببندید. این کار نه تنها جلوی ورود هوای سرد را می‌گیرد بلکه عمر کولر آبی شما را نیز طولانی‌تر می‌کند.

استفاده از وسایل گرمایشی بهینه و سالم

یکی از دلایل مصرف بالای انرژی مخصوصاً در خانه‌های قدیمی، وجود وسایل گرمایشی فرسوده و قدیمی است. تکنولوژی این وسایل قدیمی بوده و به مرور زمان کارایی آنها کاهش یافته است. اگر بخاری، آبگرمکن و یا پکیج شما قدیمی است بهتر است آنها را با نمونه‌های جدیدتر جایگزین کنید یا اگر این کار هزینه زیادی برای شما دارد حداقل آنها را مرتباً سرویس کنید. با این کار این دستگاه‌ها بهینه‌تر کار کرده و انرژی اضافه مصرف نمی‌کنند.

بستن راه گرما با لوازم خانه

در بعضی خانه‌ها شوفاژ پشت لوازمی مثل مبل قرار گرفته. این کار باعث می‌شود که گرمای شوفاژ هدر برود. از آن گذشته ممکن است لوازم شما را نیز به مرور زمان خراب کند. جابه‌جا کردن این لوازم و باز کردن راه گرما به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند.

استفاده نکردن از شومینه

شومینه‌ها بیشتر جنبه زیبایی داشته و متأسفانه نسبت به انرژی که مصرف می‌کنند گرمای چندانی تولید نمی‌کنند. روشن بودن شومینه بهره‌وری را کاهش داده و مصرف انرژی را بیهوده بالا می‌برد. حتی اگر شومینه دارید بهتر است از آن استفاده نکنید. البته شومینه خاموش هم خودش راه ورود هوای سرد به داخل خانه است. اگر کلاً از شومینه استفاده نمی‌کنید بهتر است دودکش آن را مسدود کنید تا راه ورود هوای سرد نیز بسته شود.

استفاده از پنکه سقفی

احتمالاً این مورد شما را شگفت‌زده خواهد کرد. حتماً تا الان فکر می‌کردید پنکه سقفی فقط برای خنک کردن خانه است. اگر دقت کرده باشید وسایل گرمایشی برخلاف وسایل سرمایشی در ارتفاعی کم نصب می‌شوند. دلیل این کار این است که هوای گرم سبک‌تر بوده و به بالا حرکت می‌کند. حال اگر برای زمانی کوتاه و روی دور کم پنکه سقفی را روشن کنید هوای گرم را به پایین هدایت کرده و هوا را به جریان می‌اندازد. با انجام این کار خانه گرم‌تر شده و نیازی نیست درجه پکیج یا بخاری زیاد باشد.

استفاده از آب سرد به جای آب گرم

گرم کردن آب به حرارت بسیار زیادی نیاز دارد. مخصوصاً در زمستان که آب درون لوله‌ها سردتر از تابستان است. سعی کنید تا جایی که می‌توانید از آب سرد به جای آب گرم استفاده کنید. اگر لباس‌ها با آب سرد هم تمیز می‌شوند آنها را با آب سرد بشویید. شستن ظرف‌ها با آب سرد سخت‌تر است اما همین کار مصرف انرژی شما را بهینه‌تر می‌کند.
 
کاهش مصرف انرژی در فصول سرد
 

استفاده از پنجره دوجداره

یکی از مهم‌ترین راه‌های فرار گرما و ورود سرما به خانه پنجره است. استفاده از در و پنجره دوجداره به دو دلیل جلوی جابه‌جایی هوا را می‌گیرد. اول به دلیل دو لایه شیشه‌ای که در ساخت این پنجره‌ها به کار می‌رود و دوم به دلیل پروفیل در و پنجره. فریم پنجره‌های قدیمی از جنس آهن یا آلومینیوم هستند که هر دو فلز بوده و رسانای گرما و سرما به شمار می‌روند. دره حالی که پروفیل در پنجره دوجداره از جنس یو پی وی سی ساخته شده و عایق گرما و سرما هستند.
قیمت پنجره دو جداره نسبت به پنجره معمولی بالاتر است اما تنها مزیت این پنجره‌ها عایق بودنشان نیست. پنجره‌های دوجداره عمر طولانی‌تری نسبت به پنجره‌های دیگر دارند و نگهداری از آنها آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از دیگر پنجره‌هاست. علاوه بر آن با کاهش مصرف انرژی هم در فصول سرد و هم در فصول سرد قیمت بالاترشان را جبران می‌کنند.
انواع پنجره‌های یو پی وی سی برای مکان‌ها و شرایط مختلف وجود دارند که نصب این پنجره‌ها را در مکان‌های مختلف ممکن می‌کند. تنها ایرادی که ممکن است وجود داشته باشد خرابی ناشی از تعویض پنجره معمولی با پنجره دو جداره است. هافمن این مشکل را نیز حل کرده و با برداشتن شیشه و پنجره قدیمی و نگه‌داشتن قاب آن بدون تخریب و دردسر پنجره معمولی را با پنجره یو پی وی سی تعویض می‌کند.
استفاده از پنجره دو جداره به تنهایی می‌تواند تا 40 درصد مصرف انرژی را کاهش داده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.
در این نوشته سعی کردیم راه‌های مناسب و کم هزینه‌ای برای کاهش مصرف انرژی در فصول سرد سال به شما معرفی کنیم. هر کدام از این راه‌ها تأثیر زیادی در صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارند. لازم نیست همه این کارها را انجام دهید تا کاهش مصرف انرژی قابل‌توجه باشد.
هافمن بیش از چهارده سال به تولید در و پنجره‌های یو پی وی سی پرداخته و با استفاده از تجهیزات مدرن و مواد اولیه باکیفیت همواره رضایت مشتریان را به دست آورده است. هافمن به قدری از محصولات خود اطمینان دارد که پروفیل‌های در و پنجره را تا 25 سال در برابر تغییر رنگ و شکل ضمانت می‌کند. اگر قصد خرید در و پنجره دو جداره داشتید می‌توانید سفارش خود را در وبسایت ما ثبت کنید. همچنین با تماس با شماره 1644 می‌توانید از کارشناسان هافمن مشورت گرفته و سؤالات خود را از آنها بپرسید. شما چه راه‌کارهایی برای کاهش مصرف انرژی می‌شناسید؟
1400/08/30

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید