تفاوت پروفیل upvc و پروفیل آلومینیوم

تفاوت پروفیل upvc و پروفیل آلومینیوم

خلاصه:
پروفیل‌های مختلف با توجه ویژگی و کارایی خود هر یک برای استفاده در زمینه‌ای خاص مناسب هستند. این تفاوت بین ویژگی‌های انواع پروفیل است که مشخص می‌کند این محصول برای استفاده در چه زمینه‌ای مناسب و کاربردی است.
1399/08/12

از پروفیل‌ها با جنس مختلف در ساخت محصولات متفاوت، صنایع گوناگون و مواردی از این دست استفاده می‌شود. پروفیل‌های مختلف با توجه ویژگی و کارایی خود هر یک برای استفاده در زمینه‌ای خاص مناسب هستند. این تفاوت بین ویژگی‌های انواع پروفیل است که مشخص می‌کند این محصول برای استفاده در چه زمینه‌ای مناسب و کاربردی است.

از جمله پروفیل‌های نام آشنای بازار می‌توان به پروفیل upvc و پروفیل آلومینیوم اشاره کرد. در ادامه به بعضی تفاوت‌های بین این دو محصول اشاره می‌کنیم.

پروفیل upvc و پروفیل آلومینیوم چه ویژگی‌ها، معایب و تفاوت‌هایی دارند؟ 


Upvc در حقیقت حالتی از pvc است که پلاستیک آن خارج شده است. Pvc انعطاف بیشتری دارد و برای استفاده در بسیاری از صنایع که احتیاج به ساختاری مستحکم است با استخراج پلاستیک از pvc ها  upvc تولید میشود. Upvc از نفت خام و نمک تولید میشود و ساختار پایداری دارد.

مزایای پروفیل upvc 

پروفیل upvc به دلیل استحکام و مقاومت بسیار بالایی که دارد قابلیت و کارایی‌های زیادی در صنایع و تولیدات مختلف دارد. از جمله ویژگی‌های فوق العاده این پروفیل عایق سر و صدا و گرما و سرما بودن این محصول است. همین قابلیت upvc است که باعث می‌شود به یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای ساخت در و پنجره دو جداره تبدیل شود.

دلیل برتری پروفیل upvc نسبت به پروفیل آلومینیوم 

از جمله برتری‌ها و تفاوت‌های پروفیل upvc نسبت به آلومینیوم نیاز کمتر آن به یراق آلات است. همچنین کم هزینه‌تر بودن upvc باعث شده بخش زیادی از بازار توجه ویژه‌ای به این محصول و کارایی‌های آن داشته باشد. یکی از کارایی‌های بی نظیر این محصول عدم نیاز آن به مراقبت دائم است. همین نکته باعث شده برای محصولاتی همچون در و پنجره استفاده از پروفیل upvc هم صرفه اقتصادی داشته باشد و هم توجیه منطقی. در و پنجره باید در مقابل یاد و باران، گرما و سرما، تابش نور خورشید، رطوبت و تغییرات آب و هوایی، آلودگی‌های موجود در هوا و مواردی از این دست مقاومت داشته باشد، دچار خرابی رنگ، خوردگی، پوسیدگی و ... نشود. این موارد که از واجبات یک در و پنجره باکیفیت است تا حد مطلوبی به وسیله upvc محقق می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌ها و برتری‌های پروفیل upvc  امکان بازیافت و استفاده چندباره از این محصول است. علاوه بر اینکه این محصول عمر بسیار طولانی دارد پس از پایان عمر محصول و یا حتی زمانی که به دلایل مختلف مثل تخریب ساختمان و .... اقدام به تعویض پروفیل در و پنجره کردید، این پروفیل قابلیت بازیافت و استفاده در بخش‌های دیگر صنعت را دارد. همین ویژگی می‌تواند باعث صدمه و آسیب کمتر به محیط زیست شود.

در مقابل پروفیل آلومینیوم نیز به صورت تولید خالص آسیبی برای محیط زیست ندارد اما ناخالصی‌هایی که به آلومینیوم اضافه می‌شود تا استحکام آن را افزایش دهد می‌تواند سبب ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی گردد. از طرفی دیگر آتش گرفتن پروفیل upvc باعث انتشار گازهای سمی نمی‌شود اما پروفیل آلومینیومی به سبب ساختار و عناصر و ناخالصی‌هایی که دارد در زمان سوختن و آتش گرفتن می‌تواند باعث ایجاد آلودگی و انتشار گاز سمی شود.

همانطور که پیش از این گفته شد،  پروفیل upvc طول عمر زیادی دارد و تا سالها می تواند بدون تغییر رنگ و خرابی به عنوان در و پنجره کارکرد خوبی داشته باشد اما در مقابل به دلیل اینکه رنگ پروفیل آلومینیومی کوره‌ای است با سرعت بالاتر رنگ دچار خرابی می‌شود و محصول دیگر کیفیت ندارد.

پروفیل آلومینیوم از فلز آلومینیوم ساخته می‌شود. آلومینیوم یکی از انواع فلزاتی است که در طبیعت بسیار پیدا می‌شوند. این فلز نرم و چکش خوار است و برای اینکه در ساختارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند باید به آلومینیوم ناخالصی اضافه شود که این کار باعث افزایش هزینه‌های مربوط به آلومینیوم و استفاده از آن می‌شود. آلومینیوم دارای چگالی پایینی است و همین پایین بودن چگالی باعث می شود تا مقاومت آن در مقابل فرسایش افزایش یابد. یکی از مزایای قابل توجه آلومینیوم قابل بازیافت بودن آن است. البته تمام موارد گفته شده در مورد آلومینیوم خالص صدق می‌کند و روشن است در ساخت پروفیل در و پنجره آلومینیومی به دلیل ناکارآمد بودن آلومینیوم خالص، ناخالصی‌ها و عناصر و محصولات دیگری نیز به کار رفته است.

از جمله معایب پروفیل آلومینیومی که باعث عقب ماندن از upvc می‌شود هادی بودن این پروفایل است. آلومینیوم به خوبی سرما را از خود عبود می‌دهد و نمی‌تواند حکم یک عایق خوب را داشته باشد. از طرفی دیگر هزینه‌ی زیا این محصول سبب می‌شود تا بخش زیادی از بازار علاقه ای به خرید و استفاده از چنین محصول پرهزینه‌ای را نداشته باشند.

خوب است بدانید برخلاف پروفیل upvc آلومینیوم قابلیت بازیافت چندانی ندارد و از این لحاظ یک قدم از upvc عقب می‌ماند.

 

  انتخاب پروفیل upvc 

تمام نکاتی که تا الان گفته شد نشان میدهد که اگر به دنبال پروفیل باکیفیت و دارای طول عمر زیاد هستید انتخاب پروفیل upvc می‌تواند منطقی و درست باشد. از طرفی دیگر حتی در انتخاب بین پروفیل‌های upvc نیز نکات مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. این امکان وجود دارد که یک پروفیل upvc استحکام و مقاومت کمی داشته باشد و تحت فشار وزن در و پنجره تغییر شکل دهد و دیگری به واسطه جنس و کیفیت خود مقاومت مناسبی داشته باشد بنابراین اگر خودتان از محصولات مختلف شناخت دارید باید در هنگام خرید آن را بررسی کنید در غیر این صورت باید به یک تولید کننده‌ی خوش نام و معتمد اعتماد کنید تا بتوانید محصول مناسبی خریداری کنید.


 
1399/08/12

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید