بهترین روش درزگیری پنجره‌های دوجداره

بهترین روش درزگیری پنجره‌های دوجداره

خلاصه:
همانطور که می‌دانید، پنجره‌های دو جداره عایق‌های قوی برای صوت و حرارت در ساختمان هستند. این مزیت به دلیل ساختاریست که در پنجره دو جداره پیاده شده است. در صورتی که شیشه‌های دوجداره کیفیت مطلوبی داشته باشند، هدر رفتن انرژی به صفر کاهش پیدا می‌کند. البته این کیفیت تا حد زیادی مربوط به نوع مواد اولیه‌ای است که در شیشه‌ها استفاده می‌شود.
1402/02/27

پنجره دوجداره یکی از ابزارآلاتی است که استفاده از آن برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی بسیار مفید است. اما نحوه درزگیری پنجره‌های دوجداره سوالیست که بسیاری از افراد در ذهن خود دارند. عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره باعث می‌شود هدر رفتن انرژی به کمترین میزان  ممکن کاهش پیدا کند و در نتیجه هزینه‌های مربوط به سوخت و انرژی کمتر خواهد بود. در ادامه راجع به بهترین روش‌های درزگیری پنجره‌های دوجداره صحبت  خواهیم داشت. علاوه بر این نکاتی را برای بررسی صحت عایق‌بندی در پنجره‌های دوجداره نیز بیان خواهیم کرد.

بهترین روش درزگیری پنجره های دوجداره

همانطور که می‌دانید، پنجره‌های دو جداره عایق‌های قوی برای صوت و حرارت در ساختمان هستند. این مزیت به دلیل ساختاریست که در پنجره دو جداره پیاده شده است. در صورتی که شیشه‌های دوجداره کیفیت مطلوبی داشته باشند، هدر رفتن انرژی به صفر کاهش پیدا می‌کند. البته این کیفیت تا حد زیادی مربوط به نوع مواد اولیه‌ای است که در شیشه‌ها استفاده می‌شود.

برای عایق‌بندی بهتر در پنجره‌های دو جداره معمولا از لاستیک‌های درزگیر استفاده می‌شود. جنس این لاستیک‌ها اغلب از EPDM  است. کیفیت متفاوتی از این لاستیک‌ها در بازار موجود است اما هر کدام از آن‌ها بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند. جالب است بدانید که میزان استحکام و کشش این لاستیک‌ها در برندهای معتبر توسط دستگاه‌های به خصوصی بررسی و سنجیده می‌شود. این بررسی کمک می‌کند تا عایق‌بندی با کیفیت بهتری و با مواد مرغوب‌تری انجام پذیرد.
 
علاوه بر لاستیک‌های درزگیر، چسبی که در قسمت کناره‌های پنجره دوجداره استفاده می‌شود نیز نقش مهمی در عایق‌بندی آن‌ها دارد. البته بعد از گذشت مدت زمانی باید این چسب‌ها تعویض شوند زیرا طول عمر مشخصی دارند.
رگلاژها در پنجره‌های دوجداره نیز از دیگر مواردی هستند که باعث می‌شوند پنجره عایق خوبی برای حرارت و صوت باشد. بنابراین می‌‌توان گفت اگر پنجره دوجداره به خوبی رگلاژ شده باشد، روی هم بهتر چفت شده و عایق خوبی نیز خواهد بود. در این مطلب بهترین روش درزگیری پنجره های دوجداره را بررسی کردیم در ادامه به نکات مهمی در رابطه با عایق بندی اصولی اشاره می‌کنیم.

روش درزگیری پنجره‌
 

به چه مواردی در عایق‌بندی توجه کنیم؟

گاهی پیش می‌آید که بعد از نصب پنجره دوجداره و گذر زمان متوجه می‌شویم که پنجره عایق خوبی برای دما و صوت نیست. اما چه اتفاقی افتاده است؟
در این گونه موارد شما باید چند چیز را در پنجره بررسی کنید.
·        ابتدا مطمئن شوید که از شیشه مناسبی برای پنجره خود استفاده کرده‌اید. برای مثال، اغلب توصیه می‌شود برای مناطقی که آلودگی صوتی زیادی وجود دارد، از شیشه‌های سه جداره که یک جداره آن لمینت است، استفاده کنید. برای مثال در مناطق نزدیک بزرگراه‌ها استفاده از شیشه‌های سه جداره بسیار رایج است.
·        فضایی که در اطراف قاب پنجره وجود دارد را به خوبی بررسی کنید. بهتر است دور پنجره و همچنین دور قاب پنجره را با کمک موادی مانند پلی یورتان و چسب سیلیکون درزگیری کنید.
·        در گام بعد بازشو پنجره را مورد بررسی قرار دهید. اگر رگلاژ پنجره از حالت عادی خارج شده باشد، بازشو به خوبی بسته نمی‌شود و پنجره روی هم چفت نمی‌گردد.
·        مطمئن شوید که عمر لاستیک‌های درزگیر سر نیامده و از لاستیک‌های درزگیر مرغوبی استفاده کرده‌اید. سپس دور لنگه بازشو را نیز بررسی کنید.

استفاده از چسب سیلیکون ماستیک

چسب سیلیکون یکی از پراستفاده‌ترین مواد برای درزگیری پنجره‌های دوجداره است. این چسب به تنهایی یا در ترکیب با ماستیک برای درزگیری استفاده می‌گردد. این نوع چسب در مقایسه با سایر چسب‌ها مانند چسب‌های پلیمری بهتر عمل کرده و عایق‌بندی مطمئن‌تری را ایجاد می‌کند. در چسب‌های سیلیکونی ترکیبی از اکسیژن و سیلیکون استفاده شده است.  از این ترکیب در درزگیری پنجره آلمینیومی نیز می‌توان استفاده کرد.
 این چسب در رنگ‌های متنوعی نیز طراحی و تولید شده است. برای مثال می‌توانید در بازار رنگ‌هایی مانند سفید، سیاه، طوسی، بی‌رنگ و قهوه‌ای را مشاهده کنید. تنوع رنگی موجود باعث شده تا این نوع چسب در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. البته پیشنهاد می‌شود اگر برای درزگیری از این چسب استفاده می‌کنید، حتما از نوع شفاف یا همان بی‌رنگ بهره ببرید.

روش درزگیری پنجره‌
 

درزگیری پنجره کشویی

برای درزگیری پنجره کشویی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از نوار چسب: نوار چسب سیلیکونی برای درزگیری پنجره کشویی بسیار موثر است. شما می‌توانید نوار چسب را در طول درز قرار داده و با دست خود آن را فشار دهید تا به خوبی چسبیده و درز را بسته کند.

2. استفاده از سیلیکون: سیلیکون نیز یک روش موثر برای درزگیری پنجره کشویی است. شما می‌توانید سیلیکون را در دستگاه سیلیکون‌زن خود قرار داده و سپس آن را به طول درز کشیده و صاف کنید.

3. استفاده از پروفیل چسب‌دار: پروفیل چسب‌دار نیز برای درزگیری پنجره کشویی مناسب است. شما می‌توانید پروفیل را در طول درز قرار داده و با دست خود فشار دهید تا به خوبی چسبیده و درز را بسته کند.

4. استفاده از پوشش‌های چسب‌دار: پوشش‌های چسب‌دار نیز برای درزگیری پنجره کشویی قابل استفاده هستند. شما می‌توانید پوشش را در طول درز قرار داده و با دست خود فشار دهید تا به خوبی چسبیده و درز را بسته کند.

درزگیری پنجره آهنی

پنجره های آهنی نیز مانند سایر پنجره ها نیاز به درزگیری یا عایق بندی دارند و روش درزگیری این جنس پنجره مانند سایر پنجره ها است.

چگونه از چسب سیلیکون استفاده کنیم؟

برای درزگیری پنجره‌های دوجداره با استفاده از چسب سیلیکونی باید یکسری از نکات را رعایت کنید تا درزگیری مطمئن‌تری داشته باشید.
·        قبل از هر چیز محلی که قرار است آب‌بندی انجام شود را با کمک یک دستمال مرطوب تمیز کنید و مطمئن شوید که رطوبت بعد از مدتی خشک شده است.
·        اگر محلی که قرار است با چسب پر شود بیشتر از 4 یا 5 میلی متر است، ابتدا سعی کنید از چسب درزگیر ماستیک استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا فضای خالی موجود بهتر پر شود. بعد از آن برای آب‌بندی بهتر از چسب سیلیکونی استفاده کنید.
·        مطمئن شوید که زمان لازم برای خشک شدن چسب را فراهم آورده‌اید. بدین منظور اگر در روزهای آفتابی به سر می‌برید حدود دو تا سه ساعت به چسب زمان دهید تا خشک شود. اگر در روز ابری هستید لازم است تا بیشتر از 5 ساعت برای خشک شدن چسب زمان صرف کنید.
·        بهتر است از چسب‌های درزگیر ماستیک فقط برای پر کردن لایه‌های زیرین استفاده کنید. محلی که در معرض رطوبت قرار دارد بهتر است با چسب آکواریوم که با نام چسب سیلیکونی نیز شناخته می‌شود، آب‌بندی شود.

نکات مهمی که باید رعایت کنید

·        پیشنهاد می‌شود بلافاصله بعد از نصب پنجره با چسب سیلیکونی اقدام به درزگیری پنجره‌های دوجداره نمایید.
·        اگر درزگیری پنجره‌های دوجداره با کمک نصاب انجام شود، نتیجه کار بهتر خواهد بود.
·        فراموش نکنید که حتما از دستکش و ماسک هنگام استفاده از چسب سیلیکونی بهره ببرید. این کار کمک می‌کند تا پوست شما آسیب نبیند.
·        در صورتی که پوست شما در معرض چسب قرار گرفت حتما در اولین فرصت با آب و صابون آن را بشویید. 

کلام آخر

پنجره‌های دوجداره انتخاب بسیار مناسبی برای انواع ساختمان‌ها است. این پنجره‌ها عایق‌های بسیار خوبی برای انرژی و صوت می‌باشند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها بسیار رایج شده است. اما گاهی به دلیل مشکلاتی که در پنجره رخ می‌دهد عایق‌بندی آن‌ها دچار مشکل می‌شود. در این مطلب نکاتی را برای بررسی عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره بعد از نصب مطرح کردیم. علاوه بر این بهترین روش‌های  درزگیری پنجره‌های دوجداره را نیز نام بردیم و نکات مهمی پیرامون آن را نیز بیان کردیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن روند  درزگیری را انجام دهید. 
1402/02/27
نظراتثبت نظر
نظر خود را ثبت کنید
بهترین فرصت برای خرید و تعویض پنجره UPVC