پنجره UPVC چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

پنجره UPVC چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

خلاصه:
در این مطلب به بررسی اجزای پنجره‌های با پروفیل یو پی وی سی پرداخته‌ایم و در مورد قسمت‌های مختلف یک پنجره یو پی وی سی صحبت کرده‌ایم. همینطور در مورد ماده UPVC و کاربرد آن در پنجره‌ها توضیح داده‌ایم. اما UPVC چیست و منظور از در و پنجره‌ی UPVC کدام است؟
1399/01/27

مقدمه:
تکنولوژی به کار رفته در پنجره‌های UPVC و مزایای بی‌شمار آن برای مصرف‌کننده، موجب گسترش استفاده از این نوع پنجره در صنعت ساختمان‌سازی کشورمان و همچنین دنیا شده است.

برای اینکه بتوانید درمورد خرید پنجره‌های یو پی وی سی تصمیم‌گیری کنید و درباره هزینه و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید، قبل از هر چیز باید از ساختمان و اجزای تشکیل دهنده یک پنجره با پروفیل یو پی وی سی، آگاه شوید. اگر چه اصلی‌ترین جز یک پنجره پروفیل بکار رفته در آن است و بسیاری از خریداران بر همین اساس پنجره دلخواه خود را انتخاب و خریداری می‌کنند اما اجزای دیگر پنجره نیز نقشی تعیین‌کننده در کاربرد پنجره در محل زندگی شما، بازی می‌کنند.
اما UPVC چیست و منظور از در و پنجره‌ی UPVC کدام است؟ 

UPVC چیست؟
نفت خام و نمک طعام مواد اصلی UPVC هستند. اتیلن، با استفاده از نفت خام و همچنین کلر با استفاده از نمک به دست می‌آید. با بهره‌مندی از فرآیند پلیمریزاسیون سه ماده کلر، اتیلن و وینیل کلرید با یکدیگر ترکیب می‌شوند و پلی وینیل کلرید یا  پلیمر PVC به دست می‌آید که ماده‌ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است.
 
پلیمر PVC نسبت به نور و گرما حساس بوده و قابلیت ترکیب با اکسیژن را دارد و به همین دلیل لازم است یک پایدار کننده به آن افزوده شود. در صنعت UPVC ، پایدار کننده‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از این طریق کیفیت PVC در فرآیند تولید UPVC هیچ‌گونه کاهشی نداشته باشد و در نهایت به منظور افزایش میزان استحکام آن از پر کننده‌هایی مانند کربنات کلسیم استفاده می‌شود.
این پلیمر با مواد دیگری ترکیب می‌شود؛ موادی چون ضربه‌گیرها Impact Modifiers ، کاهنده‌های سرعت اشتعال یا متعادل کننده‌های گرما Heat Stabilizers ، پر کننده‌ها Fillers ، کمک فرآیندها Processing Aids   و روان‌کننده‌های داخلی و خارجی Internal & External Lubricants   و همچنین در صورت نیاز رنگ‌های صنعتیPigments   و اکسیـد تیتانیوم Tio2   به نفت خام و نمک طعام.
در نتیجه این فرآیند، ماده جدیدی به نام  Vinyl Chloride Un plasticized Poly یا همان UPVC به دست ‌می‌آید.

وقتی می‌گوییم درب و پنجره‌ی UPVC، منظورمان چیست؟
در این نوع در و پنجره، چهارچوب یا فریم از جنس پروفیل UPVC است. ساختمان این چهارچوب شامل؛ قاب، بازشو و زهواره پنجره است که همگی از جنس ماده یوپی وی سی می‌باشد. پروفیل‌ها بر اساس ویژگی‌ها و استانداردهای مواد بکار رفته در آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. استاندارد ضخامت دیواره‌های اصلی و دیواره‌های رابط بین آن‌ها (دیواره فرعی) در پروفیل، یکی از فاکتورهای اساسی به حساب می‌آید.
 
بقیه‌ی اجزای در و پنجره‌ی یو پی وی سی به ترتیب زیر هستند:
 • لاستیک درزبندی ای‌پی‌دی‌ام
 • پروفیل گالوانیزه
 • شیشه
 • یراق‌آلات

لاستیک درزبندی EPDM
این نوع لاستیک به عنوان نوار عایق‌بندی یا لاستیک درزگیر پنجره به کار برده می‌شود. جنس و مواد به کار رفته در آن در تاثیرگذاری‌‌اش نقش اساسی دارد.
 
پروفیل گالوانیزه
پروفیل گالوانیزه یک پروفیل یو شکل است که به شکل سرتاسری در داخل پروفیل UPVC  قرار می‌گیرد. کاربرد این پروفیل موجب افزایش مقاومت، استحکام و عدم تغییر شکل پروفیل یو پی وی سی می‌شود. همچنین این پروفیل برای پیچ کردن لولا و یراق‌آلات پنجره به پروفیل UPVC   به کار می‌آید.
 
شیشه
در پنجره‌های پو پی وی سی از سه نوع شیشه استفاده می‌شود؛ شیشه معمولی، دوجداره و سه جداره. در حال حاضر به علت‌های بی‌شمار نوع دوجداره از محبوبیت بیشتری برخوردار است.
با ایجاد فضای خالی بین دولایه از شیشه، شیشه دوجداره ساخته می‌شود. در این نوع از شیشه، لایه‌های شیشه توسط توسط میله یا اسپیسر جداکننده spacer از هم فاصله می‌گیرند. در این فضای خالی هوا یا گازی مخصوص بدون رطوبت با فشاری تقریباً مساوی با هوای بیرون قرار می‌گیرد. درون اسپیسر جداکننده، با ماده رطوبت گیر پر شده که این ماده سبب جذب بخار و رطوبت هوای فضای بین دو شیشه می گردد.
 
شیشه های دو جداره در شکل‌های متنوعی مثل شیشه ساده، رنگی، رفلکس، لمینیت، سکوریت و شیشه کم تابش تولید می‌شوند.
 
یراق‌آلات UPVC
 منظور از یراق‌آلات مجموعه‌ اسپانولیت، دستگیره، لولا و جلوقفلی به همراه سایر قطعات فلزی که بر روی پنجره نصب می‌شود، است.  
 
اسپانیولت نوعی یراق است که  در پنجره های دو جداره با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل  لنگه در یا پنجره را به چهارچوب قفل می‌نماید و با درگیر شدن به زاماک لنگه در یا پنجره به‌صورت محکم به چهارچوب می چسبد.
 
قسمت چرخ‌دنده اسپانیولت حتما باید با آلیاژ بسیار مرغوب تولید شود تا با گذشت زمان دچار فرسودگی و شکست نشود.  همینطور پایه‌ غلطک‌های پرچ شده روی اسپانولیت باید کاملاً ضخیم و محکم باشد تا در صورت بسته شدن پنجره فشار در ناحیه لاستیک‌های درزبندی، متناسب باشد و در زمان رگلاژ پایه، شکسته یا شل‌ نشود.
 
در صورت خرید اسپانیولت بی کیفیت،  باید منتظر باشید که گرد و غبار، آب و همچنین صدا به داخل ساختمان نفوذ کنند.

انواع پروفیل UPVC و مدل‌های مختلف پنجره‌ها
پنجره‌های یو پی وی سی کارهای مختلفی را انجام میدهند؛ نور طبیعی خانه را  تامین می‌کنند، از ورود سر و صدا و سرما به داخل خانه جلوگیری می‌کنند، مانع ورود گرد و غبار و حشرات به داخل خانه می‌شوند و همینطور نقش اساسی را در ایجاد تهویه مناسب در فضا دارند. بنابراین یک پنجره دوجداره به همراه پروفیل مناسب آن یک سیستم مهندسی پیچیده به شمار می‌آید که قادر است تمامی این عملکردهای فوق‌العاده را با خود به همراه داشته باشد.
 
شما می‌توانید از میان انواع مختلف پروفیل با ضخامت‌ها و انواع سیستم بازشو، پنجره مناسب خانه یا ساختمان خود را انتخاب کنید. با انواع مدل‌های بازشوی یک پنجره دو یا سه جداره آشنا شوید:
 
 • پنجره‌های یو پی وی سی ثابت 
 • پنجره‌های یو پی وی سی سایبانی
 • پنجره‌های یو پی وی سی آکاردئونی
 • پنجره‌های یو پی وی سی دو لنگه بازشو یا فرانسوی
 • پنجره‌های یو پی وی سی فولکس واگنی
 • پنجره‌های یو پی وی سی کلنگی
 • پنجره‌های یو پی وی سی کشویی
1399/01/27

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید