پروفیل هایی از جنس یو پی وی سی چه فرقی با پروفیل های از جنس پی وی سی دارد؟

پروفیل هایی از جنس یو پی وی سی چه فرقی با پروفیل های از جنس پی وی سی دارد؟

خلاصه:
پروفیل در لغت یعنی مقطع ثابت و طول زیاد، اما در اصطلاح‌های ماشین‌آلات و ساختمان‌سازی از این کلمه برای توصیف قطعه‌های فولادی یا متریال‌های دیگر به کار می‌رود که در شکل‌های مختلف ساخته می‌شوند و مصارف متعددی دارند.
1400/08/17

در ابتدا خوب است تعریفی از پروفیل ارائه دهیم و بعد به تفاوت پروفیل یو پی وی سی با پی وی سی می‌پردازیم. پروفیل در لغت یعنی مقطع ثابت و طول زیاد، اما در اصطلاح‌های ماشین‌آلات و ساختمان‌سازی از این کلمه برای توصیف قطعه‌های فولادی یا متریال‌های دیگر به کار می‌رود که در شکل‌های مختلف ساخته می‌شوند و مصارف متعددی دارند. برای مثال میلگرد یک پروفیل است. تیرآهن، نبشی، تسمه، لوله و مقطع در و پنجره دو جداره و در و پنجره سه جداره نیز پروفیل است. همان‌طور که گفتیم، پروفیل کاربردهای مختلفی دارد. برای مثال پروفیل با مقطع کوچک حکم نرده برای کنار راه پله‌ها و دیوارهای کارخانه‌ها را دارد. پروفیل‌های Z نیز برای مسقف کردن سوله ها کاربرد دارند. پروفیل های نبشی در چارچوب درهای آهنی و پروفیل‌های ناودانی در کرکره‌ی مغازه ها استفاده می‌شوند. اکنون متوجه شدیم بسیاری از قطعاتی که می‌شناختیم در واقع نوعی پروفیل هستند.

روش تولید پروفیل در کارخانه

در کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید پروفیل، ورق‌های فولادی یا کلاف به روش نورد سرد به شکل‌ها با اندازه‌های گوناگون تبدیل می‌شوند. در مرحله اول، کارگاه یا کارخانه مواد اولیه یا متریال مصرفی را تهیه می‌کند. این متریال یا از جایی مثل فولاد مبارکه اصفهان و یا از کشورهای دیگر وارد می‌شوند. ورق مورد استفاده لازم است خواص مکانیکی خاصی داشته باشد تا هنگام تبدیل به پروفیل دچار مشکل نشود. به همین دلیل استانداردهایی برای این ورق‌ها در سطح دنیا تعیین شده است. در مرحله دوم کلاف‌ها یا همان ورق‌ها را با عرض‌های مورد نظر برش می‌دهند و در ادامه عملیات حرارتی روی آن‌ها انجام می‌شود. بسته به این‌که پروفیل قرار است چه نیازی را برطرف کند، به لوله یا قطعه‌های دیگری شکل پیدا می‌کنند و این مراحل هر کدام از مراحل خردتری تشکیل شده‌اند.
 
فرق پروفیل یو پی وی سی با پروفیل پی وی سی

طیف کاربرد پی وی سی بسیار گسترده است

پی وی سی سرواژه یا صورتِ کوتاه‌شده پلی وینیل کلراید است. در حقیقت نوعی پلاستیک است که کاربردهای متعددی دارد و یک فراورده‌ی پتروشیمی محسوب می‌شود. این محصول عمدتاً در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد چون ارزان است و استفاده از آن آسان. برای مثال در مقایسه با چوب و سیمان استفاده از پی وی سی ساده‌تر است اما با این وجود، دغدغه‌هایی از منظر محیط زیستی درباره‌ی پی وی سی وجود دارد.
جالب است بدانید طیف کاربرد پی وی سی بسیار گسترده است. برای مثال در صفحه گرامافون، پوسته کابل‌های برق، توپ‌های بازی، قسمت مغناطیسی کارت‌ها و ... از پی وی سی استفاده می‌شود. علاوه بر آن، از این ماده به دلیل ارزانی و البته شکل‌پذیری زیادش، برای لوله‌های آب و فاضلاب نیز استفاده می‌شود.
با وجود این‌که به دلیل پایه‌ی پلاستیکی پی وی سی این مواد می‌توانند برای سلامتی انسان و محیط زیست مضر باشند، اما باید بدانیم این مورد به نحوه مصرف ما بستگی دارد. برای مثال در مورد اسباب‌بازی‌هایی که از پی وی سی تولید می‌شوند، باید مراقب بود کودک آن را به دهان خود نبرد. همچنین در مورد بازیافت محصولات پی وی سی باید در نظر داشت این کار لازم است بر اساس استانداردهای دقیق انجام شود تا مواد شیمیایی به طبیعت نشت نکند.

با پروفیل پی وی سی آشنا شوید

اکنون که هم پروفیل را می‌شناسیم هم ماده پی وی سی را، می‌توانیم به سادگی بگوییم پروفیل پی وی سی قطعه‌ای با کاربردهای گوناگون است که از پی وی سی ساخته شده است. مثلاً اگر میلگرد را به جای فولاد از پی وی سی تولید کنند، آن میلگرد یک پروفیل پی وی سی است.

یو پی وی سی (UPVC) دقیقا چیست؟

یو پی وی سی سرواژه کلمات Unplasticized PolyVinyl Chloride است. یک پلاستیک حرارت دیده یا ترمو پلات است که از طریق اکسترودر شدن به شکل مقاطع مختلف یا همان پروفیل در می‌آید. یو پی وی سی به‌طور گسترده در صنعت ساختمان به‌عنوان ماده‌ای با نیاز کم به تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود. جالب است بدانید در ایالات متحده، کانادا، انگلستان و ایرلند آن را به‌عنوان وینیل یا وینیل سایدینگ می‌شناسند. این ماده را در رنگ‌ها و پرداخت‌های مختلفی درست می‌کنند، و به‌عنوان جایگزینی برای چوب‌های رنگ‌شدن، قاب‌های پنجره‌ها، نگهدارنده شیشه‌های عایق به کار می‌رود. یو پی وی سی در برابر مواد شیمیایی، نور خورشید و زنگ‌زدن ناشی از رطوبت و آب مقاوم است.

فرق اساسی پروفیل یو پی وی سی با پروفیل پی وی سی چیست؟

در یو پی وی سی بر خلاف پی وی سی از BPA و Phthalate استفاده نمی‌شود. در نتیجه ماده‌ای سفت و سخت است و به‌عنوان پلاستیک سخت نیز شناخته می‌شود. پروفیل یو پی وی سی بر همین اساس به قطعاتی گفته می‌شود که از یو پی وی سی به دست آمده‌اند. یو پی وی سی میل به ترکیب کمی با سایر ماده‌ها دارد و در نتیجه تغییر کمی می‌کند و تغییراتش چندین سال زمان می‌برد. این ماده در سال ۱۹۱۲ در آزمایشگاه از سنگ نمک و نفت به دست آمد. پی وی سی اما قدیمی‌تر است و در قرن ۱۹ کشف شد. رگنالت در سال ۱۸۳۵ و بومان در سال ۱۸۷۲ این پلیمر وقتی کشف شد که ماده داخل فلاسک وینیل کلراید در مقابل آفتاب قرار گرفته بود.
پروفیل‌های پی وی سی در مقابل نور خورشید و اشعه ماورا بنفش آن زود تغییر رنگ می‌دهند و نمای ساختمان را نازیبا می‌کنند. پروفیل یو پی وی سی در برابر شکستگی نیز مقاوم‌تر است و خاصیت ضربه‌پذیری و تحمل فشار آن بالاتر است. قاب پنجره یو پی وی سی در هنگام آتش‌سوزی نیز مقاوم‌تر است و همه‌ی این‌ها باعث می‌شود طول عمر پروفیل یو پی وی سی و در نتیجه پنجره یو پی وی سی بالاتر از پی وی سی باشد.
ویژگی‌های پروفیل در و پنجره یو پی وی سی با کیفیت شامل طول عمر بالا، وزن سبک، قابلیت ساخت پنجره‌های متنوع، کمک به ساخت در و پنجره عایق، قیمت مناسب و دوست‌دار محیط زیست می‌شود. پروفیل یو پی وی سی چون قابل بازیافت است، اگر در ساخت و مواد اولیه آن استانداردها رعایت شود، به محیط زیست آسیب نمی‌زند و اگر درست بازیافت شود، طی این فرایند هوا را آلوده نمی‌کند.
جرم سبک پروفیل‌های یو پی وی سی ویژگی مهمی است چون سبک بودن این ماده به شما امکان نصب آسان را می‌دهد. البته سبک بودن پروفیل به معنای ضعف آن در تحمل وزن پنجره نیست، بلکه به دلیل وجود گالوانیزه در طول پروفیل، استقامت بالایی دارد. همچنین سبکی پروفیل باعث می‌شود وزن اضافی به دیوار تحمیل نشود. البته پی وی سی نیز سبک است اما استحکام یو پی وی سی را ندارد.
سخن آخر
در این نوشته با پروفیل آشنا شدیم و دانستیم بسیاری از قطعاتی که می‌شناختیم پروفیل هستند. سپس با ماده پی وی سی و همچنین یو پی وی سی آشنا شدیم و تفاوت‌های این دو را در زمینه‌ی استفاده‌ی آن‌ها در ساخت پروفیل شناختیم.
1400/08/17

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید