در و پنجره upvc بهتر است یا آلومینیومی؟

در و پنجره upvc بهتر است یا آلومینیومی؟

خلاصه:
یکی از نکات مهم در انتخاب در و پنجره ی مناسب جنس آنها است. از بین انواع در و پنجره های موجود در بازار در و پنجره های آلومینیومی و upvc شناخته شده و پرمصرف تر هستند، اما نکته‌ی مهم این است که بالاخره کدام یک از این در و پنجره ها مناسب تر هستند و از کیفیت بیشتری برخوردارند؟
1399/08/07

یکی از دغدغه‌های درست این روزها در ساخت و ساز بناهای مختلف و یا داشتن محیط مناسب کار و زندگی، انتخاب در و پنجره ی مناسب و با کیفیت است. تنوع این محصول از لحاظ مواد سازنده، جنس، ساختار، تولید و کارایی باعث شده است تا گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود داشته باشد. یکی از نکات مهم در انتخاب در و پنجره ی مناسب جنس آنها است. از بین انواع در و پنجره های موجود در بازار در و پنجره های آلومینیومی و upvc شناخته شده و پرمصرف تر هستند، اما نکته‌ی مهم این است که بالاخره کدام یک از این در و پنجره ها مناسب تر هستند و از کیفیت بیشتری برخوردارند؟

انتخاب در و پنجره ی عایق

یکی از مواردی که در انتخاب در و پنجره مناسب نقش مهمی دارد عایق بودن آن است. روشن است که آلومینیوم رسانای حرارت است و نمی‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند. البته این روزها ممکن است با اضافه کردن برخی ناخالصی‌ها به ساختار آلومینیوم از آن محصولی عایق بسازند اما این کار آنقدر هزینه‌بر خواهد بود که دیگر توجیح اقتصادی برای استفاده از آلومینیوم برای ساخت در و پنجره وجود ندارد. در اینصورت استفاده از" در و پنجره upvc " می‌تواند هم به صرفه و هم درست باشد. محصولی که می‌تواند به خوبی نقش یک عایق مناسب را ایفا کند و نیاز به اضافه شدن ناخالصی‌های مختلف و افزایش هزینه ندارد.

کدام محصول دوستدار محیط زیست است؟

اگر بتوانید از آلومینیوم خالص برای ساخت در و پنجره استفاده کنید شاید بتوان گفت آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌شود اما باید بدانید این اتفاق شدنی نیست و استفاده از آلومینیوم خالص در ساخت در و پنجره ممکن نیست.

از طرفی دیگر برای استفاده از آلومینیوم در ساختار در و پنجره احتیاج به فرآوری آن و اضافه کردن پلی استر و اکریلیک به آلومینیوم است که می‌تواند باعث ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی شود. اما upvc این مشکلات را ندارد، در ساخت و تولید upvc آسیبی به محیط زیست نمی‌رسد. از طرفی دیگر در و پنجره upvc قابلیت بازیافت دارد و این امکان فراهم است تا بعد از پایان عمر مفید محصول آن را بازیافت کرده و در ساختارهای صنعتی مختلف از upvc بازیافت شده استفاده کرد.


 

مقاومت در مقابل آتش سوزی

خوب است بدانید هر دو نوع پنجره upvc و آلومینیومی در مقابل آتش سوزی مقاومت خوبی دارند اما نکته‌ی جالب، در مورد ایجاد آلودگی بعد از اشتعال است. Upvc مانع گسترش آتش می‌شود و همچنین از خود گاز سمی آزاد نمی‌کند اما آلومینیوم در مجاورت آتش از خود گازهای سمی آزاد کرده که هم برای سلامت انسان و هم محیط زیست مضر است.

کیفیت رنگ در و پنجره

رنگ در و پنجره ها تاثیر مستقیمی در زیبایی محصول دارند. در و پنجره های upvc رنگ ثابت و مقاومی دارند و در طی سال‌ها و در اثر مجاورت با باران، گرما، نور خورشید، آلودگی ها و ... این رنگ خراب نمی‌شود اما رنگ در و پنجره ی آلومینیوم به دلیل کوره‌ای بودن مقاومت چندانی ندارد و شرایط آب و هوایی متفاوت و متغیر می‌تواند خیلی سریع باعث ازبین رفتن رنگ در و پنجره شود.

کدام پنجره عایق سر و صدا است؟

از جمله مزایای پنجره دوجداره upvc می‌توان به عایق بسیار خوب سر و صدا اشاره کرد. با استفاده از این نوع پنجره می‌توانید مطمئن باشید بخش زیادی از سروصدا کنترل و مهار می‌شود و صدایی از بیرون به داخل خانه و یا برعکس منتقل نمی‌شود. اما در و پنجره آلومینیومی حتی از نوع دوجداره چنین قابلیتی ندارد و تاثیری در کاهش آلودگی صوتی نخواهد داشت.


 

در مقایسه‌ی پنجره upvc و آلومینیومی اگر ملاک انتخاب شما عایق بودن پنجره در برابر گرما و سرما و سر و صدا باشد و یا به دنبال محصولی با قیمت مناسب و دوستدار محیط زیست باشید در و پنجره upvc می‌تواند از پس این مهم برآید. در و پنجره‌ی آلومینیوم در مقابل upvc هم گرانتر بوده و هم ساخت و تولید پیچیده‌تری دارد اما به مراتب مزایا و کارایی پایین‌تری داشته که باعث می‌شود خرید و انتخاب در و پنجره آلومینیومی خیلی به صرفه و منطقی نباشد. 

1399/08/07

نظرات

ثبت نظر

نظر خود را ثبت کنید